Jak rozmawiać przez telefon i nie łamać przepisów? – Korzystanie z komórki podczas jazdy samochodem​

Wielu z nas, pomimo że świetnie zdaje sobie sprawę z faktu, iż niedozwolone jest prowadzenie rozmowy przez telefon podczas kierowania samochodem ze słuchawką przyłożoną do ucha, nadal to robi. Niemniej jednak możliwe jest bezpieczne dzwonienie podczas jazdy w samochodzie.

Rozmowa przez telefon w aucie a prawo

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli policja zauważy, że osoba kierująca samochodem rozmawia przez telefon, trzymając go przy tym przy uchu, to ma prawo ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 zł, jak i 5 punktami karnymi. Nierzadko tego rodzaju wykroczenia są zauważane w trakcie rutynowych kontroli, ale zdarza się, że policja prowadzi akcję, która nastawiona jest właśnie na taki problem.
Tryb głośno mówiący i uchwyt na telefon

Najtańszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem na korzystanie z telefonu podczas jazdy, będzie przymocowanie uchwytu na telefon niedaleko twarzy na kratce wentylacyjnej, albo na przedniej szybie. Wówczas, gdy ktoś do nas zadzwoni można prosto i szybko odebrać, jak również włączyć głośnik. Wymaga to chwili uwagi. Co trzeba przyznać, jakość dźwięku nie będzie nazbyt zadowalająca, niemniej w nagłych przypadkach możemy w tenże sposób rozmawiać.

 

Zestaw głośnomówiący w samochodzie

Kolejnym sposobem na prowadzenie rozmowy przez telefon w aucie bez oderwania rąk od kierownicy będzie używanie zestawu głośnomówiącego w samochodzie. Jest to urządzenie niewiele większe od samego telefonu. Posiada wbudowany mikrofon i głośnik. Połączenie z telefonem odbywa się automatycznie przy pomocy łączności Bluetooth. Pozawala na odrzucanie i odbieranie połączeń, a nierzadko także na głosowe wybranie numeru. W niektórych modelach istnieje możliwość zamontowania ich na osłonie przeciwsłonecznej, dzięki czemu mamy je pod ręką. Wadą na pewno będzie jakość dźwięku w trakcie połączenia, jak i brak redukowania szumów. Poza tym należy pamiętać o wyciszeniu radia w trakcie rozmowy.

Kamil Sielawczyk

@kamis12

Odkąd zakupiłem zestaw głośnomówiący ze sklepu Etuo.pl mój problem z mandatami ustał. Dodatkowo znacznie poprawiłem swoje bezpieczeństwo i osób, które zabieram ze sobą w podróż.