Stacja dokująca do telefonu – dlaczego warto rozważyć jej zakup?

Stacja dokująca do telefonu to gadżet cieszący się rosnącym zainteresowaniem konsumentów. To praktyczne urządzenie posiadające wiele zalet – podstawka łączy funkcje zasilania i replikatora portów. Zakup stacji dokującej położy kres mieszaninie kabli i ładowarek plątających się dookoła.

Stacja dokująca do smartfona na co zwrócić uwagę

Warto dokonać dokładnej analizy stacji dokujących przed zakupem, ponieważ oferta na rynku jest bardzo szeroka. Jak zawsze, zdarzają się produkty lepszej i gorszej (wręcz złej) jakości. Co należy sprawdzić, zanim zakupimy sprzęt tego typu?

Aspektem najważniejszym jest kompatybilność z posiadanymi przez nas urządzeniami – smartfonem czy tabletem. Właściwe użytkowanie stacji zależy od tego, czy będzie można ją połączyć i w pełni czerpać z dostępnych funkcji. Specyfikacja urządzenia powinna rozstrzygnąć wątpliwości związane ze zgodnością sprzętu. Niektórzy producenci oferują stacje uniwersalne, mają jednak one tę wadę, że zwyczajnie są ograniczone do podstawowych funkcji – coś za coś. Taka stacja bez problemu będzie współpracować z niemal każdym smartfonem i tabletem poprzez kabel z końcówką micro USB, ale nie należy się dziwić, gdy posłuży jedynie do przytrzymania i ładowania urządzeń.

Zakres funkcji stacji dokującej to równie ważny element, gdyż pozwala dopasować sprzęt do osobistych potrzeb i preferowanych zastosowań. Podstawowe usprawnienia to możliwość umieszczenia telefonu w stacji w ergonomicznej pozycji, wygodnej w użytkowaniu i stabilnej, a także ładowanie baterii smartfona, kamery cyfrowej czy tabletu. Do zaawansowanych urządzeń należą te, dzięki którym do smartfona możemy podpiąć klawiaturę i myszkę, ale też zestawy słuchawkowe (wtyczka mini-jack 3,5 mm). Do najdroższych (i największych gabarytowo) na rynku należą stacje dokujące z wbudowanymi głośnikami – łatwe w obsłudze za pomocą smartfona, dostarczają dźwięku naprawdę wysokiej jakości. Stacja dokująca powinna zawierać przyciski regulacji głośności, uzupełniając możliwości zdalnego sterowania z użyciem smartfona. Coraz powszechniej spotykanym parametrem jest kompatybilność z urządzeniami z końcówką USB typu C.

Przyciągnij wyglądem

W powszechnie panującej opinii, brzydkim jest w życiu gorzej. Porzekadło odnieść można również do stacji dokujących, których design bywa – łagodnie mówiąc – różny. Właściwe dopasowanie kształtu, rozmiaru i koloru wpływa na komfort korzystania ze stacji i przebywania w jej pobliżu. Urządzenia z wbudowanym głośnikiem bywają dość potężne, ale ich wygląd rekompensuje z nawiązką zagarniętą przestrzeń. Kolorystyka stacji dokujących do smartfona nie musi być nudna, gdyż poza uniwersalnymi barwami, jak czerń i biel, producenci zadbali o różnorodność i w tym aspekcie.

Posiadacze smartfonów i tabletów zapewne chcieliby móc wykorzystać stację dokującą do obsługi obu typów sprzętu. Zakup osobnej stacji byłby irracjonalny, dlatego sprawdzić należy, czy wielkość uchwytu i konstrukcja umożliwiają stabilne podtrzymywanie tabletu – w pozycji gwarantującej komfort korzystania z niego. Warto zadbać o odpowiednią długość kabli zasilających, szczególnie w przypadku stacji większych rozmiarów.

Sebastian Korlacki
Sebastian Korlacki@snkorla
Czytaj więcej
Większość czasu myślałem że to bezużyteczny bajer, jednak to całkiem przydatny przedmiot, pozwala ustalić sobie miejsce gdzie zawsze znajduję się telefon.