Szybkie ładowanie smartfona – co musisz o nim wiedzieć

Funkcja szybkiego ładowania jest w szczególności dedykowana posiadaczom nowoczesnych smartfonów, które wymagają częstego uzupełniania baterii. Pozwala na maksymalne skrócenie czasu koniecznego do całkowitego naładowania telefonu, oszczędzając nawet kilkadziesiąt minut dziennie. Na czym polega fast charging oraz jakie są jego rodzaje – przeczytacie w poniższym artykule.

Jak działa fast charging

Fast charging to technologia stworzona przez amerykańską firmę z branży komunikacji bezprzewodowej. Polega ona na zwiększeniu natężenia lub napięcia prądu przewodzonego od gniazdka do telefonu, pozwalając na przyspieszenie procesu jego ładowania. Zazwyczaj naładowanie smartfona od 0 do 60% baterii zajmuje około 30 minut przy użyciu ładowarki fast charge.

Aby szybkie ładowanie telefonu było możliwe, aparat musi posiadać specjalny procesor, odpowiedzialny za taką możliwość. Jest on często stosowany w modelach ze średnich i wyższych półek cenowych. Zazwyczaj technologia dedykowana do fast chargingu jest dopasowana do konkretnej marki – przykładowo telefony Samsunga z opcją szybkiego ładowania zasilimy jedynie ładowarką tej samej firmy. Podpięcie do smartfona zasilacza innej firmy sprawi, że bateria będzie ładowana w standardowym tempie.

Technologie szybkiego ładowania

Wyróżniamy różne technologie szybkiego ładowania, dedykowane do poszczególnych modeli smartfonów. Szukając możliwości najszybszego uzupełnienia baterii w telefonie, możemy skorzystać z takich rozwiązań, jak:

  • Dash Charge – technologia, która pozostaje przy 5V i znacznie podwyższa natężenie, uzyskując maksymalnie 22,5W mocy ładowania.

  • Super Charge – opcja dedykowana do smartfonów Huawei i Honor, o napięciu 5V lub 9V i maksymalnej mocy 22,5W, dobieranej indywidualnie do baterii.

  • Qualcomm Quick Charge – jedna z najpopularniejszych technologii szybkiego ładowania, która oferuje moc ładowania wynoszącą nawet 27W (3A/9V).

  • Power Delivery – umożliwia ładowanie przez USB różnych sprzętów – nawet tych wymagających mocy do 100W – za pomocą jednego zasilacza. Dostępne opcje to 5V, 9V, 12V, 15V i 20V.

  • Pump Express – konkurencja dla Qualcomma, przeznaczona do aparatów wyposażonych w procesor MediaTek. Pozwala na ładowanie na podobnej zasadzie co Dash Charge – przy niewielu Voltach i istotnym podwyższeniu natężenia.

  • Samsung Adaptive Fast Charge – dedykowana wyłącznie do telefonów Samsunga, identyczna z zasadą działania Quick Charge.

  • Motorola TurboPower – przeznaczona do modeli Motoroli, bazując na zwiększeniu natężenia prądu. Umożliwia przekazywanie nawet 28,5W mocy, powodując jednak mocne nagrzewanie się baterii.

Produkty godne sprawdzenia:

Jak funkcja szybkiego ładowania wpływa na telefon?

Wiele osób obawia się, że funkcja szybkiego ładowania negatywnie wpływa na trwałość baterii w telefonie. Tymczasem nie ma to żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Dla nowoczesnych modeli smartfonów niebezpieczna jest wysoka temperatura, generowana podczas procesu ładowania. Producenci technologii fast charging przewidzieli jednak specjalne czujniki, które chronią baterię przed przegrzaniem, w razie potrzeby odcinając prąd w trakcie ładowania.

 

Telefony pozbawione tej funkcji, a podłączone do szybkiej ładowarki zostaną naładowane w standardowym tempie. Jest to spowodowane faktem, że zasilacze fast charging posiadają również czujnik uniemożliwiający podawanie wyższego napięcia do telefonów nie wyposażonych w system zapobiegający przegrzaniu baterii. W związku z tym opcja szybkiego ładowania jest bezpieczna dla każdego rodzaju smartfona, niezależnie od wbudowanego procesora.

Sebastian Korlacki
Sebastian Korlacki@snkorla
Czytaj więcej
Sam używam tej ładowarki od Awei, i jestem bardzo zadowolany, mój telefon ma 4500mAh a ładuję się w niecałe półtorej godziny od zera do pełna.